Ajalugu
16.-18. juulil 1993.aastal toimus Eestis esimene MK etapp takistussõidus ja seda Tartus vastvalminud uues Ihaste Ratsaspordikeskuses.
Tartu linnavalitsuse kultuuri- ja spordiosakonna selleaegse pressisekretär Ene Nobeli sõnul sai ettevõtmine nime Tartu International Horse Show Eesti Ratsaspordi Liidu juhtkonnalt, kes leidis, et selline nimi iseloomustab Ihastes kolmel päeval toimuvat kõige paremini. Eestis ei olnud sellist rahvusvahelist võistlust varem olnud.
Programm
Võistluste eelsel kolmapäeval toimus Tartu linna tänavatel pidulik rongkäik hobustega.
Reedel võistluste avamisel defileerisid kohtunike maja eest mööda Leedu, Läti, Soome ja Eesti ratsasportlased oma hobustega. Kutsutud olid ka Taani ja Venamaa võistkonnad, kuid kahjuks ei jõudnud nad võistlustele. Publik sai kaasa elada Eesti Hobusekasvatajate Seltsi ja firma “Roadrunneri” auhinna sõitudele.
Laupäeval sõideti Eesti Ratsaspordi Liidu, Eesti Ühispanga ja Eesti Lennukompanii ning pühapäeval “Hansa Kindlustuse” auhindadele. Pühapäevane viimane parkuur 145 cm läks kirja Volvo Cup maailma karikavõistluse ühe etapina.
Parkuuri olid erinevad: kahefaasilised, puhtus-kiirus, valiktakistussõit Jokkeriga, ümberhüpetega.
Parkuuride kõrgused olid 130-145 cm.
Auhinnad olid selle aja kohta väga suured 3000-8000 Eesti krooni, Volvo Cup auhinnarahad olid 4000 Šveitsi franki, mis jagati välja 25% osalejate vahel.
Osalejad
Osalejates kõige tuntum oli ehk Karl Fazer junior (magusafirma “Fazer” omaniku poeg). Tema võistles kahe hobusega Hot Chocolate ja Sweet Chocolate. Esimesega oli ta varasemalt hüpanud ilma sadula ja valjasteta üle 183cm takistust ja sattus sellega Guinnessi rekordite raamatusse.
Eestit esindasid Rein Pill (Tselibat ja Pretoria), Tõnu Rähn (Omer), Pille Elson (Baltija ja Organ), Andres Treve (Largo), Konstantin Prohhorov (Bareljef), Urmas Tomps (Haiko).
Tulemused
Esimese päeva esimese parkuuri 130cm kahefaasilisena võitis soomlane Arto Vahtela hobusel Frigo Star Polo. Teise puhtus-kiirus parkuuri 140cm kõrgusel võitis Tõnu Rähn hobusega Omer.
Teisel päeval kolmas parkuur oli samuti puhtus-kiirus kõrgusel 130cm. Selle võitis Pille Elson hobusega Organ. Neljas parkuur oli ümberhüpetega: Parkuuri kõrgus oli 140cm ja sõidu võitis leedulane Rimas Babrauskas hobusel Hamans. Laupäeva viimane parkuur oli päeva põnevaim- valiktaksitussõit jokkeriga kõrgusega kuni 135cm. Igal takistusel oli oma punktide arv. Kui teiste takistuste maha aetud takistuste eest punkte ei saadud, siis jokkeri maha ajamine andis -200punkti. Aega punktide kogumiseks oli 60 sekundit. Selle võistluse võitis taaskord leedulane Rimas Babrauskas, kuid seekord hobusel Vila.
Kolmanda päeva tõusva raskusega parkuuri kõrgusega 140cms võitis Rein Pill hobusega Pretoria.
Kolmepäevase võistluse lõpetas Volvo maailmakarikasarja Tartu etapi põhivõistlus. Parkuuri kõrgus oli kuni 145cm, 13 takistust, 16 hüpet, 730m, kiirus 400m/min. Võistlus toimus ümberhüpetele. Volvo World Cup Tartu etapi võitis Karl Fazer hobusel Sweet Chocolate.Teine oli Andres Treve hobusel Largo ja kolmas Rimas Babrauskas hobusel Hamans.
Sigaretifirma “Dunhill” pani välja eriauhinna kolmele parimale eestlasele Pille Elson sai auhinnaks 750 dollarit, Andres Treve 500 dollarit ja Tõnu Rähn 250 dollarit.
Võistluste paremaks jälgimiseks jagati pealtvaatajatele trükitud protokolle ratsutajate ja hobuste nimekirjadega. Pilet võistluste vaatamiseks oli 7 krooni. Pealtvaatajatele toimusid vaheaegadel rahvuslikud mängud ja lastele ponijalutus. Võistlustele sai tulla buss ja laevaga. Pealtvaatajate vahel loositi välja reis Küprosele. Kohal oli välikaubandus.
1993.a ajalehe Postimees ajakirjanik Marvi Kaivo küsis Eesti Ratsaspordi Liidu presidendi Juhan Aare käest: “Miks valiti võistluse läbiviimiseks Ihaste ratsaspordibaas?”. Juhan Aare vastas: “Peamine põhjus oli selles, et Ihastes oli just valminud uus ratsaspordikeskus, mis on kõige uuem ja vastab kaasaja nõuetele. Teine põhjus on see, et väga palju igasuguseid tähtsaid sündmusi koondatakse Tallinnasse. Olen kindlal veendumusel, et tegelikult tuleks neid viia üle Eesti kõikjale, kuhu on põhjendatud ja sobib”.